YKS Puan Hesaplama 2022

Ortaöğretim Başarı Puanı Geçen sene bir bölüme yerleştiniz mi?

TYT Doğru Yanlış
Türkçe (40)
Matematik (40)
Sosyal (20)
Fen (20)

AYT Doğru Yanlış
Matematik (40)
Fizik (14)
Kimya (13)
Edebiyat (24)
Tarih-1 (10)
Coğrafya-1 (6)
Tarih-2 (11)
Coğrafya-2 (11)
Felsefe (12)
Din (6)
Dil (80)

Diğer Hesaplama Araçları
Lise Mezuniyet Puanı Hesaplama Yüzde Hesaplama
Kombinasyon Hesaplama Permütasyon Hesaplama
Faktöriyel Hesaplama Alan Hesaplama


TYT Nedir?

TYT, her yıl düzenlenen ve üniversite okumak isteyen bireylerin katılmak zorunda olduğu Temel Yeterlilik Testi'nin kısaltmasıdır. TYT'de 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Sosyal ve 20 Fen olmak üzere toplamda 120 soru bulunmaktadır. Bu soruları 120 dakika içerisinde yanıtlamanız beklenmektedir. YKS sınavına başvuran herkesin TYT'ye katılmaları zorunludur. TYT Puan Hesaplama işlemlerinizi bu sayfadan yapabilirsiniz.


AYT Nedir?

Alan Yeterlilik Testi'nin kısaltması olan AYT, YKS'nin ikinci oturumudur. AYT sınavı için verilen süre 180 dakikadır. 4 yıllık üniversite okumak isteyen adayların bu sınava girmesi zorunludur. 4 yıllık tercih yapılabilmesi için AYT sınavından en az 180 puan alınması gerekmektedir. AYT Puan Hesaplama işlemlerinizi bu sayfadan yapabilirsiniz.


Netler Nasıl Hesaplanıyor?

TYT ve AYT sınavında yanlış işaretleme yapmak sizi rakiplerinizin arkasına atar. Bu sınavlarda her 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Net hesaplaması yapmak için aşağıdaki formülü kullanabilirsiniz.

Doğru Sayısı - (Yanlış Sayısı/4)

Örnek olarak matematik dersinden 22 doğru 3 yanlış yaptığınızı varsayalım. Net hesabı yapmak için formülü kullanarak 22 - (3/4) = 21.25 sonucunu elde ediyoruz. YKS Puan Hesaplama 2022 aracımızı kullanarak pratik bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz.


AYT Puanları Nasıl Hesaplanır?

AYT puanı hesaplama işlemi yapılırken branşlara göre belirlenen ders katsayıları kullanılır. Bu katsayılar kullanılarak 1 netin getirmiş olduğu puan belirlenir. Bu durum tüm dersler için uygulanır. Çıkan sonuca OBP ve taban puan eklenerek AYT puanı hesaplanır. YKS Puan Hesaplama 2022 aracını kullanarak hızlı bir şekilde hesaplama yapabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama