Faktöriyel Hesaplama

Faktöriyel bir sayının kendinden başlayarak kendinden bir önceki daha sonra tekrar bir önceki olarak çarpılmasıdır. Örnek vermek gerekirse 5 sayını ele alalım. 5! Hesaplamak için 5x4x3x2x1 şeklinde hesaplarız. Bu işlemin sonucu 120’dir. Bazı kolay sayıları pratik yaparak ezberleyebilirsiniz. Bu sayede faktöriyel işlemlerinde hız kazanırsınız. Ayrıca Faktöriyeli alınacak sayıyı faktöriyel hesaplama aracına girerek de sonuçlara ulaşabilirsiniz.


Faktöriyel Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.
Diğer Hesaplama Araçları
Kombinasyon Hesaplama Permütasyon Hesaplama
Mil Hesaplama İnç Hesaplama
Hacim Hesaplama Alan Hesaplama

Sık Sorulan Sorular


Faktöriyel Hesaplamada En Çok Karşımıza Çıkan Soru Türleri Nelerdir?

Faktöriyel konusunda genel olarak sayının tek mi çift mi olduğu sorulmaktadır. Aslında bu soruların cevabı oldukça basittir. Bir örnekle inceleyelim.

115! sayısının tek mi çift mi olduğu sorulursa kesinlikle sayı tek diye tek olduğu yanılgısına kapılmayın. 115! sayısının sonucu bu sayının 115 ten 1’e kadar olan sayma sayılarından oluşur. Gerekli formüller ile kesinlikle sağlamasını yapmanız gerekir. Çarpım yaparken içerisinde çift sayılarda olacağından bu işlemin sonucu çift çıkar.


Faktöriyel Özellikleri Nelerdir?


Faktöriyellerin kapsamında olan sayılar doğal sayılardır. Negatif ve ondalıklı sayılar gibi kavramlar kesinlikle faktöriyel ile hesaplanamaz.


5! ve devamında gelecek faktöriyellerin son basamağında sıfır bulunmaktadır. Bu bilgiyi bilmeniz size pratiklik kazandırır.


2! ve sonrasındaki sayıların tamamı çift sayılardan oluşur. 1! sonucu bir olduğu için tek sayıdır.


Küçük faktöriyelleri açtığınızda büyük faktöriyellerin açılımında da yer aldıklarını fark edeceksiniz. Eğer sayı küçük faktöriyelleri tam bölüyorsa büyük faktöriyellerde de aynı sonucu verecektir. İstisna durumlar kesinlikle yoktur.


5! sayısını ele aldığımızda 5!'den sonra gelen sayıları tam böldüğünü görürüz. 6! sayısının sonrasındaki faktöriyeller de buna bağlı olarak tam bölünecektir. Bu sayının içinde 5 olması tam bölünebilmeyi sağlar. Bu gibi durumlar sizin işlemlerde hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır. Pratik yaparak bu ve buna benzer kuralların sayesinde işlemleriniz hızlanacaktır. Size oldukça zaman kazandıracaktır.
Faktöriyel Konusunu Öğrenmek Kolay Mı?

Öğrencilerin çoğu zaman korktuğu konular arasında gelen faktöriyel aslında korkulacak bir konu değildir. Matematik dersinde temel seviyede konuları biliyorsanız kolay bir şekilde bu konuyu da öğrenebileceksiniz. Analitik düşünme yeteneğini de bağlı olan faktöriyel konusu sizlerin yeteneklerine göre zorluk gösterecektir. Analitik düşünme becerisi olan kişiler kolay bir şekilde öğrenecektir. Analitik düşünme yeteneği zayıf olan kişiler matematik temellerini sağlamlaştırarak bol bol pratik ile bu konuyu kavrayabilecekler. Zorluğu sizin çalışmanıza göre de değişiklik gösterecektir. Üniversite sınavı KPSS sınavı gibi önemli sınavlarda karşınıza çıkan bu konu büyük önem taşımaktadır. Sizlerde doğru çalışmaları yaparak bu konuyu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Pratikler ile işlemleriniz hızlanacaktır.


Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL