İki Tarih Arası Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.

2 Tarih Arasındaki Yil, Ay, Hafta, Saat, Dakika ve Saniyeyi Gösterir.


Diğer Hesaplama Araçları
İnç Hesaplama Kâr Hesaplama
Yüzde Hesaplama Alan Hesaplama
Faktöriyel Hesaplama Hacim Hesaplama

İki Tarih Arası Hesaplama

İki tarih arası hesaplama aracına tarihleri girerek farkı bulabilirsiniz. Ayrıca iki tarih arasındaki farkı bulmak için büyük yıldan küçük yılı çıkartırız. Çıkan sene, gün ve ay size iki tarih arasındaki geçen zamanı vermektedir. İki tarih arası hesaplama aracı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.İki Tarih Arası Nasıl Hesaplanır?

Bilgisayar kullanmadan iki tarih arasındaki farkı bir kağıda yazın. Büyük olan tarih üste küçük olan tarih alta gelmelidir. Örnek vermek gerekirse;

05.10.2020
11.08.2000

Normal çıkartma işlemi yapar gibi sayıları soldan başlayarak birbirinden çıkartmaya başlayın. İlk başta 5 sayısından 11 çıkmayacağı için sağ taraftan bir ay almanız gerekiyor. Bir ay 30 gün olduğu için gün kısmına 30 ekliyorsunuz. Yani 35 oluyor. 35’den 11 çıkartarak 24 buluyorsunuz. Demek ki gün olarak 24 gün fark varmış.

Daha sonrasında ay kısmını hesaplıyoruz. Soldaki sayıya 1 ay vermiştik. Bu yüzden elimizde 9 ay kaldı. Alttaki tarihte de 9 ay olduğu için sonuç 0 olarak çıkıyor. 24 gün 0 ay olarak geçen sürenin bir kısmını belirledik. Sıra geldik aradaki yıl farkını bulmaya gelin beraber yıl farkını da bulalım.

Yıl farkını bulmak içinde büyük yıldan küçük yılı çıkartıyoruz. 2020–2000 yaptığımızda 20 sonucunu alıyoruz. Yani 20 yılda yıl farkı varmış. 24 gün 0 ay 20 yıl bir tarih aralığı olduğu sonucuna ulaşmış oluyoruz.


İki Tarih Arası Hesaplama Hangi Amaçlarla Kullanılabilir?

Günümüzde oldukça popülerleşen iki tarih arası hesaplama birçok amaç ile kullanılmaya başlanmıştır. İki yıl arasındaki tarih farkı sayesinde askerlerimiz tezkereye kaç günü kaldığını, sınavlara ne kadar süre kaldığını, doğum gününe kaç gün kaldığını veya sevgililer yıl dönümlerine ne kadar süre kaldığını hesaplayabiliyor.Toplam Kaç Yıldır Sevgilisiniz?

Kız arkadaşınız ile birlikte olduğunuz gün sayısını bulabilirsiniz. Yukarıdaki bahsettiğimiz hesaplama yöntemi ile güncel tarihten ilişkinize başladığınız tarihi çıkartarak sevgiliniz ile geçen sürenizi bulabilirsiniz.


Tezkere Hesaplama

Askeri görevini tamamlamak üzere askere gitmiş kişiler güncel bulundukları tarihten askeriyeye giriş yaptıkları tarihi çıkartarak geçen süreyi bulabilirler. Toplam geçirilecek gün sayısından geçen zamanı çıkartarak tezkere tarihlerini belirleyebilirler. Tezkereye kaç günü kaldıklarını bulabilirler.


Doğum Günü Hesaplama

Kendi doğum gününüzü veya sevdiklerinizin doğum gününü hesaplayabilirsiniz. Doğum günü tarihinden güncel tarihi çıkartarak kalan süreye ulaşabilirsiniz. Bu sayede sevdiklerinizin veya kendinizin doğum gününe ne kadar süre kaldığını hesaplayabilirsiniz. Günümüzde oldukça kullanılan bir yöntemdir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama