Gerçek ideal Kilo Hesaplama

Gerçek ideal kilo hesaplama aracı ile cinsiyet, boy ve kilo girerek ideal kilo bilginize ulaşabilirsiniz.


Gerçek ideal Kilo Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.


*CinsiyetDiğer Hesaplama Araçları
Sigara Maliyeti Hesaplama Vücut Kitle Endeksi Hesaplama
İki Tarih Arası Hesaplama Şifre Oluşturucu
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama


İdeal Kilo Nedir?

İdeal kilo boyunuz ve cinsiyetiniz ele alınarak sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeniz için uygun olan kilodur. İdeal kilo hesaplamaları ile çıkan sonuçlara ne kadar uyulması gerekse de sonuçlar ile aynı kilo olmanıza gerek yoktur. Sonuçta matematiksel verilere bağlı bir sonuçtur. İdeal kilonuz hesaplarda belirtilen aralıklarda olmalıdır. Boyunuza orantılı bir şekilde belirlenen kilo aralıklarında olmanız yeterlidir. Bu sayede sağlıklı bir yaşam sürdürmeye devam edebilirsiniz.


İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?

İdeal kilo hesaplaması bazı formüller ile yapılmaktadır. Bu hesaplamalar ile ilgili en iyi yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Günümüzde en popüler olan ideal kilo hesaplamalarında şu formüller örnek gösterilir;

Kadınlar için ideal kilo hesaplama formülü: 45,5 + (2,3 / 2,54) * (boy(cm) - 152,4)
Erkekler için ideal kilo hesaplama formülü 50+ (2,3 / 2,54) * (boy(cm) – 152,4)

Cinsiyet bu konuda büyük önem göstermektedir. Aynı hesaplamada bir erkeğin kadına göre 4,5 kilo fazla olması gerekiyor. Araştırmalara göre kadınlarının yağ oranlarının erkeklere göre daha fazla olduğu ve yağ kasa göre daha hafif olduğundan dolayı böyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Genel olarak baktığımızda vücut kitle indeksi göz önünde bulundurulursa normal kilo aralığı belirlemede kadın ve erkek farkı aranmaz. Buna bağlı olarak kadınların ideal kilosuna bakılırken normal kilo aralığının en alt sınırı ele alınırken erkeklerin ideal kilosu normal kilo aralığının üst sınırına bakılır.Vücut Yüzey Alanı Nedir?

Vücut yüzey alanı adından da anlaşılacağı gibi vücudunuzun yüzeyde kapladığı alanı ele alır. Örneğin sırt üstü yere yattığınızda kapladığınız alan sizin vücut yüzey alanınızdır. İnsanların yaşı ilerledikçe ve buna bağlı olarak gelişmesiyle birlikte vücut yüzey alanları da buna orantılı olarak gelişmektedir. Günümüzde vücut yüzey alanlarını hesaplamak için de gerekli formüller kullanılır.

0,00718 * (boy(cm) / 100) 0,725 * (kilo(kg)) 0,425 olarak hesaplanmaktadır.


Yağsız Vücut Ağırlığı Nasıl Hesaplanmaktadır?

İnsanların vücudunda özellikle kadınların vücudunda yağ oranı fazladır. Vücudunuzun yağsız bir şekilde ağırlığı farklıdır. Gelin yağsız vücut ağırlığınızı öğrenmek için gereken formüle göz atalım.

Kadınlar için yağsız vücut ağırlığı hesaplama: 1,07 * kilo(kg) – 148 * (kilo / (boy(cm) / 100))2
Erkekler için yağsız vücut ağırlığı hesaplama: 1,1* kilo(kg) – 128 * (kilo / (boy(cm) / 100))2

İdeal kilo hesaplayarak sağlıklı yaşamak için ideal kilonuzu hesaplarken vücudunuzun yağ oranıda oldukça önemlidir.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama