Kâr Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.


Diğer Hesaplama Araçları
İhtiyaç Kredisi Hesaplama Konut Kredisi Hesaplama
İş Yeri Kredisi Hesaplama Taşıt Kredisi Hesaplama
Yüzde Hesaplama KDV Hesaplama


Kâr Nedir?

Yaptığınız alışverişlerden kazandığınız paraya kâr denir. Bunun dışında işletmenizde sattığınız ürünü alış fiyatınız ve satış fiyatınız arasındaki farka kâr denir. Kâr oranı ürünün değerinden ne kadar fazla satılırsa buna orantılı olarak artmaktadır.


Kâr Oranı Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak ürünü alış fiyatınızı göz önünde bulundurarak müşteriye satış tutarını da belirlemelisiniz. Sizlere artı olarak dönecek bu farkın tutarı size kâr oranını verecektir.

Elinizde bir gelir tutarı varsa bundan maliyet tutarını çıkartmalısınız. Çıkan sonucu maliyet tutarına böldükten sonra 100 ile çarparsanız size kâr oranını verecektir. Bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse alış fiyatı 1000 TL olan bir ürünün satışı da 1250 TL olarak belirlensin. 1250-1000 yapıyoruz. Daha sonrasında çıkan sonucu brüt alış miktarına bölüyoruz. Yani 250 / 1000 yapıyoruz. Çıkan 0,25 sonucunu 100 ile çarpıyoruz. Yaptığımız kâr oranı %25 olarak karşımıza çıkıyor.Kâr Marjı Nedir? Nasıl Hesaplanır?

İlk olarak ürünün alış fiyatını göz önünde bulundurarak müşteriye satış tutarını da belirlemelisiniz. Sizlere artı olarak dönecek bu farkın tutarı size marjın oranını verecektir. İlk olarak gelir tutarı göz önünde bulundurulmaktadır. Ardından maliyet tutarını çıkartırız. Elde edilen brüt kar tutarı gelir tutarına bölünür ve 100 ile çarpılır. Bu konuya örnek vermek gerekirse 500 TL olan bir ürün satış fiyatı 750 TL olarak belirleniyor. Bu ürünün kâr marjı olarak hesaplanması (750 – 500) * 100 / 500 = 250 * 100 / 750 = 33,33 olarak belirlenmektedir. Bu şekilde kâr marjına ulaşırız.


Kâr Oranı Önemi Nedir?

İşletmelerin kazanç elde etmeleri için ay sonunda veya gün sonunda tamamen kendi ihtiyaçlarına göre artıya çıkmaları gerekmektedir. Bir işletme kâr yapmıyorsa zarar yapıyorsa çalışmanın bir faydası olmayacaktır. İşletmenin kâr oranı hesaplanarak uzun süreli veya kısa süreli gelişmesi ortaya koyulabilir. İşletmelerin genel amacı zaten kâr oranını arttırmaktır. Kâr hesaplama sayesinde işletme hakkında kâr ve zarar oranları düzenli olarak takip edilebilir. İşletme kâr sağlamıyorsa buna yönelik çalışmalar yapılabiliyor. Sizlerde kâr oranlarını belirleyerek ve düzenli takip ederek yükselmesi konusunda çalışmalar yapabilirsiniz. Üstelik ürünler için en uygun kâr oranlarını hesaplayarak düzenlemeler yapabilirsiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama