Permütasyon Hesaplama

Permütasyon hesaplama aracı ile kolay bir şekilde sıralama yapılabilir. Eleman sayısı ve seçim sayısı verilerek hesaplamalar gerçekleştirilir. Hayatımızın bir çok alanında işimize yarayacak bu işlemler hayatımızı çok kolaylaştırmaktadır.


Permütasyon Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.


Diğer Hesaplama Araçları
Kombinasyon Hesaplama Hacim Hesaplama
Mil Hesaplama İnç Hesaplama
Alan Hesaplama Faktöriyel Hesaplama


Permütasyon Nedir?

Permütasyonu örnek ile açıklamak daha açıklayıcı olacaktır. 1’den başlayarak 5’e kadar olan sayıların kaç değişik ihtimal ile sıralanacağını bilmek isteyebilirsiniz. Bu işlemi permütasyon ile sağlayabilirsiniz. Sıralamanın en başında bulunan sayıyı ele alarak 5 değişik seçim yapma şansınız bulunur. Bu seçimlerin her bir tanesi için ikinci sayıyı 4 farklı yöntemde seçebiliriz. Örnek vermek gerekirse ilk sayının 1 olduğunu varsayalım. İkinci sayı 2, 3, 4, 5 sayılarından her hangi biri olmak zorundadır. Eğer ilk sayı 3 olsaydı bu sayılar 1, 2, 4, 5 olmak zorunda olacaktı. Yani bu ifadede ilk sayıyı çıkartırsak 4 tane ihtimal kalıyor. Toplamda 5 sayı var 5x4 yaparak 20 sonucunu elde ediyoruz. Bu işlemin permütasyon sonucu 20 olur.


Permütasyon Ne İşe Yarar?

Genel olarak incelediğimizde matematik derslerinde belirli ihtimalleri bulmak için kullanılan etkili bir yöntemdir. Kombinasyon ve permütasyon dersleri birbirine benzer. Permütasyon hayatımızın birçok alanında farkında olmadan karşımıza çıkıyor. Örneğin bir toplantı salonunda 20 tane sandalye ve masa olsun ve hepsi farklı dizilişlerde olsun. Bu salonda oturacak kişilerin nerelerde kaç farklı şekilde oturabileceğini permütasyon ile bulabilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir aletin şifresini çözmeye çalıştığınız öncelikle şifre kaç haneli olduğunu göz önünde bulundurarak farklı denemeler ile şifreyi bulabilirsiniz. Kısaca kaç farklı şekilde oturulabilir? Kaç farklı şekilde sıralanabilir veya kaç farklı şekilde yazılabilir? Birçok ihtimal üzerine sorular çıkartabilirsiniz.Permütasyon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Permütasyon farkında olmadan birçok sektörde aktif olarak kullanılmaktadır. Bankacılık şifreleri belirlerken kaç farklı şifre türü belirlenebilir? Kart numaraları kaç farklı türde çıkartılabilir? Bir telefon uygulamasında bir karakter kaç farklı şekilde hareket sağlayabilir? Aslında farkında olmadan bu yöntemi kullanan sektörler bulunmaktadır. Bu yöntemi hayatımızda en çok yazılımcılar kullanmaktadır. Onlardan sonra bankacılar ve mimarlar gelmektedir. Mimarlar tasarımlarını yaparken birçok ihtimali göz önünde bulundurarak farklı tasarımlar ortaya koyar. Bu sayede en iyi tasarımı çıkarmaya çalışırlar. Bu sayede büyük bir avantaj yakalamış olurlar. Yazılımcılar program hazırlarken kodları farklı yöntemlerde kullanarak en güvenli yöntemi bulurlar. Bunlar permütasyon yöntemleriyle deneme ve yanılma ile bulunmaktadır. Farkında olmadan hayatımızın her yerinde bu yöntem kullanılır.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama