İndirim Hesaplama

*Doldurulması zorunlu alanlar.
İndirim Hesaplama

İndirim Hesaplama diğer bir adıyla İskonto Hesaplama aracını kullanabilmek için gerekli işlemi ve işleme ait değerleri yazmanız yeterlidir. İndirim Hesaplama aracı sizin yerinize tüm hesaplamaları yapmaktadır.

Diğer Hesaplama Araçları
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama
KDV Hesaplama Gelir Vergisi Hesaplama
İhtiyaç Kredisi Hesaplama İş Yeri Hesaplama


İskonto Nedir?

İskonto, indirim anlamına gelmektedir. Çeşitli alanlarda farklı anlamlarla kullanılsa da temelde bir borcun ödenmesi durumunda yapılan indirime denir. Banka sektöründe vadesi dolmamış bir ödemenin vadesi dolana kadar olan kısımdaki faiz düşürüldükten sonra kalan tutara denir.


İskonto Nasıl Hesaplanır?

İskonto Hesaplama diğer adıyla İndirim Hesaplama her ne kadar kafa karıştırıcı gibi gözükse de aslında basittir. Bir örnekle anlatmak gerekirse satılacak olan ürünün değeri 110 TL, iskonto oranı ise %40 olsun. İndirim Hesaplama formülünü uygularsak 110 x (100-40/100) = 66 TL iskontolu fiyatı bulmuş oluyoruz.


İskonto Formülü

İskonto Hesaplama işleminin temel amacı ürünün net fiyatına ulaşmaktır. Bir ürünün net fiyatını öğrenebilmek için ürüne ait brüt fiyat ve ürünün iskontosu bilinmelidir. Örnek vererek açıklamak gerekirse bir ürünün brüt fiyatı 120 TL olsun. Bu ürüne %30 iskonto yani indirim uygulanması gerekiyor. Bu işlemi 120 x [(1- (30/100)] = 84 TL olarak buluruz. İndirim tutarını ise 120 – 84 = 36 TL diyerek öğrenmiş oluruz.


Hesap Makinesi ile İskonto Hesaplama

Aynı İskonto Hesaplama işlemini hesap makinesi ile yapmak isterseniz hesap makinesine 120 x 30 % = demeniz yeterlidir. Fakat bu işlemi Iphone marka cep telefonlarında yapmak isterseniz 120 – 30 % = demeniz gerekmektedir.Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama