Vize Final Hesaplama

*Doldurulması zorunlu alanlar.

Boş bırakılan yüzde alanlarında otomatik olarak vize için %40, final için %60 oranı alınır.


*İşlemDiğer Hesaplama Araçları
İdeal Kilo Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama
Vücut Kitle Endeksi Hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama
Şifre Oluşturucu İhtiyaç Kredisi Hesaplama


Vize Nedir?

Üniversitelerde dönem başında ve sonunda öğrencilere bir takım sınavlar yapılmaktadır. Bunlardan birisi de vize olarak adlandırılmakta olan sınavdır. Vize sınavları dönem içerisinde yapılan ilk sınav olmaktadır. Vize sınavının ortalamalara etkisi final sınavlarına istinaden az olmaktadır. Üniversitelerin dekanlıkları vizeler yaklaştığı vakit tarihleri öğrencilere açıklamaktadırlar.


Final Nedir?

Final sınavları üniversite ortamında uygulanmakta olan bir sınavdır. Dönemlerin sonunda yapılmaktadır ve ortalamalara etkisi de vize sınavlarından daha fazla olmaktadır. Öğrenciler ise vizelerden yüksek not almış olsalar dahi final sınavından da iyi not almak zorundalardır. Bunun tam tersi vizeden düşük bir not alan öğrenci final sınavından yüksek bir not alırsa da final sınavlarının ortalamalara etkisi daha fazla olduğundan ötürü de dersi geçme şansı da daha yüksek olmaktadır.


Vize ve Final Ortalaması Nasıl Hesaplanır?

Her bir final ve vize puanları, ortalamalar üzerindeki ağırlığını gösteren oran ile çarpılmaktadır ve bu çarpımların sonucunda toplanmaktadır. Bu toplamların 100’e bölünmesi ile derslerin ortalaması elde edilmektedir. Üniversitelerin kullandıkları not sistemlerine göre bu puanlar bir harf notuna dönüştürülerek öğrencilerin transkriptine işlenmektedir. Bu transkript üzerinde de öğrencilerin tüm derslerindeki ortalamalarının harf notları yer almaktadır. Sizlerde vize final hesaplama araçları ile bu işlemlerinizi daha kısa süreler içerisinde kolaylıkla yapabilirsiniz.Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama