Artık Yıl Hesaplama

Artık Yıl Hesaplama aracına Yılınızı Girin ve Meşhur Hesapla Butonumuza Tıklayın.
Artık Yıl Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.Diğer Hesaplama Araçları
İhtiyaç Kredisi Hesaplama Konut Kredisi Hesaplama
İş Yeri Kredisi Hesaplama Taşıt Kredisi Hesaplama
Yüzde Hesaplama Kâr Hesaplama
Artık Yıl Nedir?

Artık yıl, Miladî takvimde 365 yerine 366 günü olan yıl.Bu fazladan gün , normalde 28 gün olan şubat ayına 29 Şubat'ın eklenmesi ile elde edilir.Bir astronomik yıl yaklaşık olarak 365,242 gün olmasına rağmen normal bir takvim yılı 365 gündür.Farkındaysanız küsürat yuvarlanmış durumda.


Artık yıl olunca ne olur?

Artık yılın dört yılda bir olması nedeni ile 29 Şubat'ta doğanlar doğum günlerini dört yılda bir kutluyorlar. Bu tarz şeyler olabiliyor. Başka neler sayabiliriz hemen bakalım; Türkiye genelinde yaklaşık 35 bin kişi, Şubatın 29 çektiği artık yıl'ın 2016'ya denk gelmesiyle, 4 sene aradan sonra doğum gününü kutlamaya hazırlanıyor. Bu yıl, takvim yılının mevsimlerle ve dünyanın güneş çevresinde dönme süresiyle uyumlu olması için uygulanan ve 4 senede bir gerçekleşen artık yıllardan birisi yaşanıyor. Buna göre, artık yılın 2016'ya denk gelmesi nedeniyle bu sene şubat ayı 29 çekiyor.
Herhangi bir yılın artık yıl olup olmadığını nasıl anlaşılır?

Eğer bir yılın son iki rakamı "00" ise bu sayının 400 e tam bölünmesi durumunda yine bu yıl yine artık yıldır. Eğer bir yılın son iki rakamı "00" değilse ve bu sayı 4 e tam bölünebiliyorsa bu yıl artık yıldır.


Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama