İnç Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.
İnç Hesaplama

İnç hesaplama yöntemi günümüzde birçok kişi tarafından kullanılmaktadır. İnç hesaplamak için santimetre cinsindeki bir uzunluğu ele alırsak inçe çevirmek için santimetre olan uzunluk değerini 2,54 sayısına bölmemiz gerekir. İnç cinsinde bir sayıyı santimetre cinsine çevirmek içinse tam tersi uygulanır. Sayı 2,54 ile çarpılır. İnç hesaplama aracıyla da yapılacak işlemi ve uzunluğu belirterek en doğru sonuçlara ulaşabiliriz.

Diğer Hesaplama Araçları
Mil Hesaplama Kâr Hesaplama
Kombinasyon Hesaplama Permütasyon Hesaplama
Faktöriyel Hesaplama Hacim Hesaplama


İnç Nedir?

İnç Amerika Birleşik devletleri başta olmak üzere İngiltere ve Kanada gibi çoğu ülkede kullanılmakta olan uzunluk birimidir.


1 inç Kaç cm’dir?

1 inç santimetre cinsinde 25,4 mm’ye eşit olmaktadır. Bu ölçü birimi de 2,54 santimetreye eşittir.


En Yaygın Kullanılan İnç Hesaplama Yöntemi Nedir?

En yaygın kullanılan inç hesaplama yöntemi santimetre uzunluk biriminden inç uzunluk birimi ile hesaplama yöntemidir. Bu doğrultuda nesnenin santimetre değeri alınır ve 2,54 sayısı ile birlikte bölme işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede inç uzunluk birimi ortaya çıkar. İnç uzunluk birimi genel olarak bir yatay düzeyde belirlenen bir noktadan diğer bir nokta üzerine çizgi çekilerek belirlenir. En etkili yöntem bu şekildedir. İnç uzunluğunu bulmak için santimetre ölçüsünü bulursunuz. Metre veya cetvel yardımıyla kolaylıkla santimetre uzunluğu bulunur. Bulunan uzunluk 2,54 sayısına bölünür. Çıkan sonuç inç türünden uzunluk birimi olacaktır. Bu işlemler ile santimetre uzunluk birimiyle inç ölçüsünü bulmuş olacaksınız. İnç uzunluk türünden bir sonuca ihtiyacınız varsa bu yöntem ile kolaylıkla sonuca ulaşabileceksiniz. Hesaplama aracımız yardımı ile en doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.Elektronik Cihazların İnç Değeri Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde elektronik cihazların gelişmesiyle birlikte insanların elektronik cihazlara olan ilgisi de artmıştır. Genel analizlerimizi yaptığımız elektronik cihazların ekran boyutları insanlar için büyük önem göstermektedir. Fakat belirtilen ekran boyutları genel olarak inç türünden verilmektedir. Bu yüzden insanlar elektronik cihazların inç değerini hesaplama gibi araştırmalar yapmaktadır. Oldukça kolay yapılan bir hesaplamadır. Öncelikle bir televizyon üzerinden hesaplama yapmayı anlatalım. 32 ekran bir televizyon 81,28 santimetreye denk gelmektedir. Bunun kaç inçe denk geldiğini ise satılan ürünün inç değerini 2,54 ile çarparak bulabiliriz. Yani 32 inç bir televizyon 81,28 santimetreye denk gelmektedir. Diğer cihazlar içinde inç değerini 2,54 ile çarparak bu sonucu bulabilirsiniz.

İnç uzunluk birimi detaylı baktığımızda santimetre uzunluk biriminin kısaltılmış halidir. Küsurat değerleri ortadan kaldırılarak düz bir ölçü değeri ortaya çıkartılmıştır. Santimetre ile karşılaştırdığımızda daha büyük bir değere sahip olduğunu görürüz. Sizlerde kolay bir şekilde inç hesaplaması yapabilirsiniz. Artık inç uzunluk birimini kolay hesaplayabileceksiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama