Vücut Kitle Endeksi Hesaplama

Vücut kitle endeksi hesaplama aracı insanların sağlığı bakımından oldukça önemlidir. Cinsiyet, boy ve kilo bilgilerini seçerek kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Bu sayede vücudunuzun kitle endeksini bulabilirsiniz.


Vücut Kitle Endeksi Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.


*CinsiyetDiğer Hesaplama Araçları
İdeal Kilo Hesaplama Sigara Maliyeti Hesaplama
İki Tarih Arası Hesaplama Şifre Oluşturucu
KDV Hesaplama İş Yeri Kredisi Hesaplama


Vücut Kitle Endeksi Hesaplamak Ne İşe Yarar?

İnsanlar cinsiyetleri gereği belli oranda boy ve kilo gibi özelliklerini dengelemelidirler. Vücuttaki yağ oranları aşırı zayıflık veya obezite gibi durumlar sağlık sorunlarına yol açmaktadır. İnsanlar beslenmelerini sağlıklı tutmalıdır. Vücut kitle endeksi hesaplama sayesinde vücudunuz için en sağlıklı kilo ve görüntüyü yakalayabileceksiniz. Kolayca hesaplayabileceğiniz vücut kitle endeksi sağlığınız için çok önemli bir rol oynayacaktır.


Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut ağırlığınızı, boyunuzun karesine böldükten sonra elde edeceğiniz sonuç sizin endeksinizi verecektir. Bunun yanı sıra daha kolay bir yöntemi bulunmaktadır. Vücut kitle endeksi hesaplama aracına cinsiyet, boy ve kilonuzu yazarak kolay bir şekilde hesaplama şansınız vardır. İki yöntemde birbirinden kolaydır.


Çocuklarda ve Gençlerde Vücut Kitle Endeksi Nasıl Hesaplanmalıdır?

Bu aşamada uygulanan farklı bir yöntem bulunmamaktadır. Her insanın vücut kitle endeksi aynı şekilde hesaplanır fakat aynı şekilde değerlendirilmez. 2 ile 18 yaş arasındaki çocukların değerlendirilmeleri farklı yapılmaktadır. Hatta iki tane 18 yaşından küçük çocuk aynı endeks değerlerine sahipken birisi obez diğeri normal ideal kilosunda görülebilmektedir. Yaş gruplarına ve cinsiyete göre değişiklikler gözükebilir. Çocuklarda bu değerlerin ölçümünün uzmanlar tarafından yapılması önerilmektedir.Vücut Kitle Endeksi Sonuçları Ne Anlama Gelir?

0 ile 18.4 Arası Değer: Zayıf

Boyunuza oranla kilonuzun hesaplanması sonucu ortaya çıkan bu sonuç zayıf olduğunuzun göstergesidir. Kilo almanız gerektiğine işaret eder.

18.5 ile 24.9 Arası Değer: Normal

Boyunuzun kilonuza oranla bu sonuçlar ile karşılaşıyorsanız gayet ideal kiloda olduğunuzu göstermektedir. Bu durumda beslenmenize önem göstererek kilonuzu koruyabilirsiniz.

25.0 ile 29.0 Arası Değer: Fazla Kilolu

Boyunuzun kilonuza oranla fazla kilolu olduğunuzu göstermektedir. Fazla kilolar ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Daha fazla kilo alarak sağlığınızı tehlikeye atmamak için diyetisyene başvurabilirsiniz.

30.0 ile 34.9 Arası Değer: Şişman

Bu değerler ile karşılaşıyorsanız obez kategorisinin birinci aşamasında olduğunuzu bilmelisiniz. Diyetisyen yardımı ile zayıflamaya başlamanız gerektiğini belirtmektedir.

45.0 ve üstü değer arası en üst seviye

Obez seviyesinin son evresidir. Gözle görülür rahatsız edici seviyeye gelmişsinizdir. Diyetisyene acil olarak başvurarak hızlı bir şekilde kilo vermelisiniz.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama