Mil Hesaplama

Mil hesaplama aracı ile ilgili işlemi ve uzunluğu yazdıktan sonra hesapla butonuna basmanız yeterli. Mil hesaplama aracı, vermiş olduğunuz bilgilere göre sonucu hızlı bir şekilde verecektir.


Mil Hesaplama Aracı

*Doldurulması zorunlu alanlar.Diğer Hesaplama Araçları
İnç Hesaplama Kâr Hesaplama
Yüzde Hesaplama Alan Hesaplama
Faktöriyel Hesaplama Hacim Hesaplama


Mil Nedir?

Mil, İngiltere, Liberya, ABD ve Myanmar ülkelerinin kullanmakta olduğu bir uzunluk ölçüsü olmaktadır. Bu ülkeler dışarısında kalan tüm yerlerde ise km. kullanılmaktadır. Kısaltılmış hali de “mi” olan mil, kara mili ve deniz mili olarak da 2 farklı şekilde ifade edilmektedir.

1 kara mil; 1.609,344 kilometre,
1 deniz mil; 1.852,2 kilometre olmaktadır.

Deniz mili sadece denizcilik ile ilgili olan konularda kullanılmaktadır. Deniz mili dışarısındaki tüm ölçülerde de kara mili kullanılmaktadır. NM olarak kısaltılan bu ifade deniz milini ifade etmektedir. Gomina ise bir deniz milinin onda birlik kısmını ifade etmektedir. Kara üzerinde yapılmakta olan uzaklık ve yol işlemlerinde km. ve metre gibi ölçümler kullanılıyorken, deniz üzerinde yapılan yolculuklarda ise mil hesabı yapılmaktadır. Mil birimlerini yabancı ülkelerin kullanmasına rağmen ülkemizde de bu hesabın bilinmesi, özellikle de gemi kaptanlarının oldukça fazla işine yaramaktadır.


Mil Nasıl Öğrenilir?

Km. olarak ölçüsü verilmekte olan bir uzunluğun mil cinsinden değerini bulmak için, verilmiş olan uzunluk ölçüsünü 1.609344 sayısına bölmek gerekmektedir. Birimi mil halinde verilen bir uzunluğu km. cinsine çevirmek için de uzunluk ölçülerini 1.609344 sayısı ile çarpmak gerekmektedir.

Deniz mili kara miline çevirmek için ise;
1 nm: 10.002 km. / 90 x 60 = 1852 metre olarak bulunur.
Km. deniz mili cinsinden görmek için de aşağıdaki formül kullanılmaktadır;
Deniz mil x 2 - %10

1 deniz mil 1 enlem dk. eşdeğer olmaktadır. Deniz üzerinde km. kullanılmadığı için de harita üzerinde ölçüm yapabilmek adına gemi kaptanları pergeller yardımıyla enlem ve boylam üzerinden deniz mili ölçümü yapmaktadırlar.

Sizin İçin Seçtiklerimiz
Ortalama Hesaplama Kaç Saat Geçtiğini Hesaplama
İskonto (İndirim) Hesaplama Kdv den matrah bulma
Yüzde indirim hesaplama İki Tarih Arası Hesaplama