Su Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

İnsan vücudunun % 70’i sudan oluştuğu için günlük hayatta su tüketmek oldukça önemlidir. Fakat su diyeti ile kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?

Son yıllarda oldukça popüler olan diyet yöntemlerinden birisi olan su diyeti için akıllarda su diyeti nedir ve nasıl yapılır gibi birçok önemli soru vardır. Aklınızdaki bu soruları gidermek için sizlere su diyeti nedir, su diyeti nasıl yapılır ve su diyetinin faydaları neler olduğuna dair bir yazı hazırladık.Su Diyeti

Metabolizmayı hızlı çalıştırmak için günlük su tüketimi oldukça önemlidir. Bu sebeple kilo verme sürecinizde su diyeti yapmanız hem kilo vermenize hem de metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Gün içerisinde sadece ve sıvı şeyler tüketilerek yapılan diyete su diyeti denilmektedir. Bol su ve sıvı içecek tüketmek bu diyetin ana kuralıdır. Fakat kola gibi asitli içecekler tüketilmemesi gerekmektedir. Su tüketmek yapılan yerli ve yabancı araştırmalarda da belirttiği gibi vücut için oldukça önemlidir. Kısa süreli su diyeti sayesinde vücudunuz hem toksinlerden arınacak hem de kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Su diyeti kilo vermeye yardımcı olması sebebi ile son yıllarda sıkça tercih edilmektedir.

Su Diyeti Nasıl Yapılır?

Günlük su diyetinde su tüketimi 2 litreyi geçmemesi gerekmektedir. Asitli ve şekerli sıvı tüketimleri yapılmamalıdır. Güne ılık limonlu su ile başlanması uygun görülür. Şekersiz çay, şekersiz kahve ve ya şekersiz meyve suyunu gün içerisinde tüketebilirsiniz. Sizler için örnek su diyet programı hazırladık. Aşağıdaki listeye göre su diyetinizi planlayabilirsiniz. Su diyeti programı şu şekildedir:

 • Sabah- 1 bardak su ve çilek
 • Ara öğün- 1 fincan ılık bitki çayı ( Yeşil çay ve ya istediğiniz herhangi biri)
 • Öğle- 2 bardak su, 2 kase sebze çorbası ve yeşilliklerden oluşan salata
 • Ara Öğün 1- 3 adet ceviz ile yeşil çay
 • Ara Öğün 2- Yeşil salata ve su
 • Akşam- 2 bardak su, sebze çorbası ve yoğurt

Bu diyeti günlük olarak uygulayabilirsiniz. Gece uyumadan önce ise mutlaka su içmelisiniz. İsterseniz diyetinize hafif meyveler de ekleyebilirsiniz. Fakat unutmayın ki meyvelerde de şeker bulunmasından dolayı bu süreçte aşırı tüketilmemelidir.Su Diyeti Faydaları Nelerdir?

Vücut için su tüketilmesi oldukça önemli olduğu için su diyetinin ise vücut için bazı önemli faydaları bulunmaktadır. Öncellikle su diyetinin ilk ve en önemli faydası vücut için detoks sağlamasıdır. Su diyetinin diğer faydaları ise şu şekildedir;

 • Vücudu toksinlerden arındırır.
 • Vücutta meydana gelen iltihaplanmayı düzenlemektedir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Sindirim sistemini düzenleyerek kilo vermeye yardımcı olur.
 • Kan basıncını ve insülin değerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Hücre yenilenmesine ve cilde oldukça yararlıdır.
 • Böbreklerin çalışmasını sağlar.

Su diyetinin faydaları bu şekilde sıralanmaktadır. Toksinlerden arındırıcı ve sindirim sistemi düzenleyici olduğu için kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Su Diyetini Kimler Yapmamalı ve Zararları Nelerdir?

Öncelikle su diyetinizi bilinçli bir şekilde uzman gözetiminde yapmanız oldukça önemlidir. Su diyetini yapmaması gereken kişiler arasında hamile kadınlar gelmektedir. Ayrıca diyabet, böbrek yetmezliği ve gut hastalarının da su diyetini uygulamaması gerekir. Bilinçsiz ve kontrolsüz bir şekilde yapılan su diyetinin zararları da oldukça fazladır. Su diyetini en fazla 5 gün ile sınırlandırılmalıdır. Halk arasında şok diyeti olarak da bilinen bu tarz diyetlerin kısa süre ile sınırlandırılması gerekmektedir.

Su diyeti nasıl yapılır, su diyeti nedir ve su diyetinin yararları neler gibi soruların cevaplarını sizler için bu yazımızda inceledik. Eğer su diyeti yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bir uzmana danışmayı unutmayın.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL