Sigaranın Zararları

Genellikle küçük yaşlarda yakın çevreden görüp özenilerek sigaraya içmeye başlanır. Çok kısa sürede ise bağımlı olunan sigara içerisinde yüzlerce zararlı madde içeriyor. İnsanlara hem maddi hem de manevi zararlar veriyor. İçerisinde bağımlı olunmasını sağlayan maddeler yüzünden insanlar sigarayı bırakmakta zorlanıyor. İnsanlar sigara içerek kendine zarar verirken sigara şirketleri ise her geçen gün kazançlarını arttırıyor. Elinize kağıt ve kalem alın. Yılda sigaraya verdiğiniz toplam tutarı hesaplayın. Çıkan sonuçla neler alabileceğinizi veya yapabileceğinizi düşünün. Sigaraya verdiğiniz para ile araba satın alabileceğiniz gibi keyifli bir tatilde yapabilirsiniz.Sigaranın zararları saymakla bitmez demek yanlış olmaz. Sigara içinde toksik ve kanserojen olan 4800’den fazla madde bulunuyor. Sigara içmeyen fakat sigara dumanını soluyan herkes en az sigara içenler kadar kendisine zarar veriyor.

Sigaraya verdiğiniz parayı hesaplamak için Sigara Maliyeti Hesaplama aracını kolaylıkla kullanabilirsiniz.


Sigaranın Zararları

Sigara içmek veya sigara dumanı solumak pek çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Bu hastalıklardan bazıları kardiyovasküler hastalıklar, solunum sistemi hastalıkları ve kanserdir. Sigaranın zararları sadece sağlığınızı tehdit etmesi değildir. Aynı zamanda maddi olarak sizi zarara uğratır. Sigara dumanının içinde bulunan maddeler solunum yollarında iltihap reaksiyonlarına neden olur. Solunum yollarının kendi kendini temizlemesine engel olur.Düzenli olarak sigara içen kişilerde kronik öksürük, balgam ve solunum güçlüğü çok sık görülür. Sigaranın zararları büyüme çağını tamamlamayan çocuklar için daha fazladır. Büyüme çağını tamamlamayan çocukların sigara kullanması akciğerlerinin büyümesini yavaşlatacağından son derece sakıncalıdır.

Sigaranın zararları az öncede belirttiğimiz gibi saymakla bitmiyor. Sigara yalnızca sigara içen kişilerin değil içmeyen kişilerinde sağlığını tehdit ediyor. Sigara dumanının solunması, sigara içen kişilere verdiği zararla neredeyse aynıdır. Bu nedenle sigara içilmemesi ve içilen ortamda bulunulmaması gerekiyor.

Erkeklerde kanser sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin yaklaşık %35’i, kadınlarda ise %15’i sigara kullanımı sebebiyle hayatını kaybediyor. Akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybedenlerin yaklaşık olarak %90’ı ise yine sigara yüzünden hayatını kaybediyor. Tüm bu zararları ve oranları bildikten sonra sigarayı bırakmak en doğru karar olacaktır. Kendinize bir iyilik yapın ve sigarayı bırakın. Hem maddi hem de manevi açıdan sağlıklı kalın.

Sigaranın Zararları Nelerdir?


Sigaranın zararlarının tamamını yazmak çok uzun olacağından ne yazık ki mümkün değil. Madde madde yazmak gerekirse sigaranın zararları aşağıdaki gibidir.

 • Gebelik süresince sigara içilmesi bebekte zeka geriliğine neden olabilir.
 • Zatürre, bronşit ve astım gibi solunum sistemi hastalıklarına neden olabilir.
 • Akciğer kanserine neden olabilir.
 • Kronik obstrüktif akciğer hastalığı yani KOAH’a neden olabilir.
 • Kalp ve damar hastalıklarının en büyük nedenlerinden biri sigara içmektir.
 • Sindirim sistemi hastalıklarına neden olabilir.
 • Sigara iştah azaltacağından kilo kaybına neden olur.
 • Damar tıkanıklığına neden olur.
 • Tırnaklarda güçsüzlüğe ve sararmalara neden olabilir.
 • Koku alma duyusunun zayıflamasına neden olur.
 • Kısırlığa neden olabilir.
 • Göz hastalıklarına neden olabilir.
 • Beyin hücrelerinin ölümüne neden olabilir. Bu durum ise zamanla unutkanlık, demans veya alzheimer hastalıklarına neden olabilir.

Sigarayı Bırakmak


Eğer sigarayı bırakmaya karar veriyseniz çok doğru ve mantıklı bir karar vermişsiniz demektir. Sigarayı bırakmak için pek çok yöntem bulunuyor. Sigarayı bırakmak için öncelikli olarak kararlı ve iradeli olmalısınız. Dilerseniz ilaç tedavisi uygulayarak beyindeki sigara içme isteğini azaltabilirsiniz. Sigarayı bırakmakta zorlanan kişiler için ilaç tedavisi mümkün. ALO 171 sigara bırakma hattını arayarak yardım alabilirsiniz. ALO 171 Sigara Bırakma Hattı, sizlere uzman personelleri ile destek oluyor. Sizlere sigaranın zararlarını anlatıyor. İhtiyaç duyulursa ilaç tedavisi uyguluyor. Eğer sizde sigarayı bırakmak istiyor ve tek başınıza yapamayacağınızı düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden ALO 171 Sigara Bırakma Hattı’nı arayarak destek isteyin.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL