Sigaranın Zararları

Dünya üzerinde sigara kullanım oranları oldukça fazladır. Ayrıca ne yazık ki bu oran gün geçtikçe de artmaktadır. Sigara kullanımına çok küçük yaşlarda başlanılır ve uzun yıllar boyunca bu bağımlılık devam eder. Sigara kullanımını azaltmak için, sigaranın zararları konusunda hem çocukların hem de yetişkin kişilerin bilinçlendirilmesi gerekir.

Sigaranın zararları oldukça fazladır. İnsan sağlığına verdiği zararlar ile birçok hastalığa sebep olabilmektedir. Dolayısıyla bu hastalıkların sonucunda ölümlerin bile görüldüğü olur. Sigara en çok kalp ve akciğer hastalıklarına sebep olmaktadır. Ancak bu organlar dışında diğer organlara da ciddi hasarlar bıraktığı bilinenler arasındadır. Peki, sigaranın zararları nelerdir?Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigaranın zararları daha anne karnındayken başlamaktadır. Sigara içen veya yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalan bir gebenin çocuğuna ciddi zararlar verdiği bilinmektedir. Çocuğun zekâ geriliği yaşadığı bir tablo ile karşılaşılması oldukça muhtemeldir.

Sigara genel anlamda solunum sistemi rahatsızlıklarının ana kaynaklarından bir tanesidir. Zatürre, bronşit, astım vb. hastalıkların sigara ile tetiklendiği bilinir. Ayrıca KOAH olarak bilinen ciddi bir akciğer hastalığının da başlıca nedeni, uzun yıllar boyunca kullanılan sigaradır. Aynı zamanda dünya üzerinde en çok rastlanılan kanser türü olan akciğer kanserinin de en önemli sebebi sigaradır.


Sigaranın Zararları

Sigaranın bir diğer ağır hasar verdiği sistem, kalp ve damar sistemleridir. Özellikle damar tıkanıklıklarının başlıca nedeni sigaradır. Damar tıkanıklığına bağlı olarak gelişen en basitinden kalp krizi gibi durumlar ciddi ölüm oranlarına sahiptir. Sigara kaynaklı kalp ve damar rahatsızlıklarının aslında tek tedavisi sigarayı bırakmaktır. Aksi halde ilaç tedavisi ve sonrasında gelen cerrahi müdahaleler de kaçınılmaz acı sonu sadece geciktirecektir.

Sigaranın akciğer ve kalp-damar sistemi üzerinde bıraktığı ağır hasarların yanında sindirim sistemine, üreme sistemine, cilt üzerine, hormonlar üzerine ciddi hasarlar bıraktığı bilinmektedir. Bu hasarların da insan sağlığı ve kaliteli bir yaşam sürme hakkına ciddi tehditler oluşturduğu bilinmektedir.Sigaranın sağlık üzerine zararlarına yüzeysel olarak değindik. Ancak sigaranın sağlık üzerine zararlarının yanında, bireysel ekonomi üzerine zararları da vardır. Günde 1 paket civarında sigara tüketen birisinin senelik olarak ciddi miktarda bir parayı sigaraya ödediği görülmektedir. Sigara içen birisinin detaylı olarak ne kadar parayı sigaraya bağladığını, sitemiz üzerinde bulundan Sigara Maliyeti Hesaplama Aracı kullanılarak hesaplayabilirsiniz.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL