Kedilerde Kızgınlık Dönemi

Kedilerin altı aylık olması durumunda cinsel duyguları oluşmaya başlar. Bu süreç bazı kedilerde dört ay veya altı ay üzeri olarak değişkenlik gösterebilir. Kedilerde kızgınlık dönemi, kedi bakanların bilmesi gereken önemli bir konudur.

Halk arasında bilinenin aksine sadece Mart ayında değil, yıl içerisinde birkaç kez kedilerde kızgınlık meydana geliyor. Bu demek oluyor ki, kediniz bir yıl içerisinde çiftleşerek birkaç kez yavrulayabilir.


Kedilerde Kızgılık Dönemi

Kedimin Kızgınlığa Girdiğini Nasıl Anlarım?

İlk defa kedi bakıyorsanız ve kediniz farklı davranışlar sergilemeye başladıysa bu kızgınlık döneminin habercisi olabilir. Bu davranışlar erkek ve dişi kedilere özel olarak değişmektedir.

Kedilerde kızgınlık dönemi başladığında kedinizin size olan sevgisi artacak ve kendini sürekli olarak sevdirmek isteyecektir. Bu dönem içerisinde kedinizi sevmeniz ve okşamanız durumunda poposunun yukarıya doğru kalktığını fark edeceksiniz.

Özellikle bu durum erkek kediye sahip bireyler için daha farklı işlemekte. Erkek kediler, dişileri üzerine çekebilmek için bulundukları ortamlar içerisinde belirledikleri noktalara kokulu idrar yaparlar. Evde kedi besleyenler için oldukça zor bir durum olsa gerek.Bazı kedilerde iştahsızlık meydana gelebilir. Kediniz sürekli olarak yerlerde yuvarlanacak ve kendisini rahatlatmaya çalışacaktır. Kedinizi okşadığınız vakit kendisini çok fazla sıktığını görebilirsiniz. Bu dönemlerde kedinizi sakinleştirecek bazı şeyleri yapmanız gerekebilir.

Erkek kediler bu dönemde cinsel organlarını sık sık yalamaktadırlar.

Kedilerde kızgınlık dönemi içerisinde kediniz dışarı çıkabilmek için elinden geleni yapacaktır. Kapıları, pencereleri tırmalayacaklardır. Ayrıca dikkat etmeniz gereken bir etken, bazı kedilerde görüldüğü üzere pencereden atlayıp kaçmaya yeltenmektedirler.

Kızgınlık Döneminde Kedinize Nasıl Bakmalısınız?

Evinizde beslediğiniz kedinin yavrulamasını istemiyorsanız, dışarıya salmamak bu olayı engelleyebilir. Ancak bir yıl içerisinde 2-3 kez gerçekleşen bu kızgınlık döneminde kedinizin çiftleşememesi nedeniyle oluşan sıvı birikimi, kedinizde tümör veya kanser gibi hastalıklara neden olabilir.

Ayrıca kedinizin sokak kedileriyle çiftleşmesi de oldukça tehlikeli bir durumdur. Bazı kediler hastalık taşımakta ve çiftleşme sırasında diğer kedilere bulaştırabilmektedirler. Bu nedenle çiftleşecek kediler için güvendiğiniz bir kediyi kedinize yakınlaştırmalısınız.

Kızgınlık dönemine giren kediniz gün içerisinde yorulana kadar bağıracak ve farklı belirtiler gösterecektir. Kedinizin bu süreci biraz daha hızlı atlatması ve unutması için onunla oyunlar oynayabilir ve yorulmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle gece uyutmayan kediler için gece oyun oynatarak kedinin yorulması sağlanabilir.Kedilerde Kızgınlık Dönemi Ne Kadar Sürer?

Kedinizin bu davranışları sergilediği süreç ortalama olarak 1-2 hafta sürmektedir. Erkek kediler sürekli çiftleşme durumunda olup, dişi kediler kızgınlık döneminin bitmesinin 2-3 hafta ardından tekrar belirtiler göstermeye başlayacaktır.

Bu dönemi atlatmanın tek yöntemi kedinizi kısırlaştırmaktır. Ancak kedilerin kısırlaştırılması gerekmedikçe yapılmamalı ve kısırlaştırma öncesinde kedinizin en az 1 kere bu dönemi atlattığından emin olunmalıdır.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL