Hangi Kan Grubu Daha Şanslı

Hangi kan grubu daha şanslı sorusu hastalıklara yakalanma olasılıkları bakımından düşünülebilir. Bazı kan gruplarının eğilimleri daha riskli hastalıklar için görülebiliyor.

Hastalık ve Kan Grubu Bağı

Hastalıklar ve kan grupları arasında bağ olduğu tıp uzmanlarının sıklıkla gündeme getirdiği bir konudur. Örneğin 0 kan grubu kişilerin kanser ve benzeri riskli hastalıklara daha az yakalanma riski olduğu biliniyor.

Mide kanseri için yapılan araştırmalara göre A,B ve AB grubu kanı olan kişilerde kan grubu 0 olanlara göre yarı yarıya daha fazla risk olduğu görüldü. Kanser ve kan grupları arasındaki ilişkide farklı neticeleri de bulmak mümkün.Beyin Kanseri

A ve AB kan grubu olan kişilerin beyin kanserine daha fazla yakalanma riski bulunuyor. Sinir sistemiyle alakalı tüm kanserlerde bu gruplarda görülme eğilimi daha fazla bulunuyor.

Meme Kanseri

Meme kanserine yakalanan ve tedaviye yanıt verme bakımından daha fazla netice verenlerin 0 ve B kan grupları olduğu biliniyor. İyileşme hızları da bu kan grubundakilerde daha çok.

Diğer Hastalıklar ve Kan Grupları Neler?

Araştırma sonuçlarında kanser ve kan grubu arasındaki bağa göre şu sıralama yapılabilir:

  • Lösemi ve lenf kanserlerinde 0 grubu daha fazla risk altında.
  • Deri ve kemik kanserlerinde 0 grubu kan taşıyanlar daha çok risk barındırıyor.
  • Rahim kanseri, A, B ve AB gruplarını daha fazla tercih ediyor.
  • Sindirim yolu kanseri, A ve AB grupları ile daha fazla ilişkilendiriliyor. Bölgesel açıdan ağız, dudak, diş, yanak, yemek borusu gibi bölümlerin tümündeki tümörler içki tüketimi ve sigara tüketimi çok olanlarla da alakalı.
  • Mide kanseri, düşük mide asidi ile ilişkilendiriliyor ve bu durum A ve AB gruplarında yaygın miktarda görülüyor.


  • Bağırsak kanseri için belirli bir kan grubunda odaklanma bulunmuyor. Bu tür kanserlerde temel neden yaşam biçimi ve stres olarak biliniyor.
  • Pankreas kanseri, 0 gruplarında nadir görünmekle beraber A ve AB grupları açısından en çok riski taşıyor. 0 grubu kanı olanların safra yolu ve karaciğer, pankreas bölümlerinde dayanıklılık oranının çok olduğu biliniyor.
  • Mesane kanseri, AB gruplarında diğerlerine göre daha çok görünüyor.
Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL