Gebelik Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Adet döneminin gecikmesi ile birlikte akıllara gelen ilk soru “acaba hamile miyim?, gebe kalmış olabilir miyim?” şeklindedir. Bu konudaki tüm sorularınıza yanıt bulabileceğiniz gebelik hesaplama ile adet döneminizin ilk gününden itibaren gebelik ve hatta doğumun gerçekleşeceği tarihi de kolaylıkla hesaplayabilirsiniz. Gebelik Hesaplama sonucunda hamileliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren gün gün rahminizde gerçekleşen olayları da takip edebilmek adına merak ettiğiniz tüm konularda sitemiz üzerinden bilgi alabilirsiniz.

Gebelik hesaplama, bebeğin günden güne gelişimi, kaç haftalık hamile olduğunuz ve doğumun ne zaman gerçekleşeceğine dair tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.


Gebelik Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelik Hesaplama Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hamileliğin öğrenilmesi ile birlikte en çok kaç haftalık bir gebeliğin olduğu merak edilmektedir. Daha sonra bebeğin gelişimi ve doğum konusunda da endişeler artarken Gebelik Hesaplama sizlere yardımcı olabilecektir.

Hamileliğiniz boyunca hangi hafta nasıl değişimlerle karşılaşacağınız, nasıl bir sürecin sizleri beklediği konusunda destek bulabileceğiniz bir rehber sunulmaktadır. Kısacası gebelik hesaplama başlığı altında merak ettiğiniz tüm bilgiler sizlerle paylaşılmaktadır.

Halk arasında bilinen bir yanılgı olan gebelik hesabının döllenme tarihi üzerinden değil, son adet tarihinin başlangıç günü baz alınarak kadın doğum uzmanları tarafından hesaplanmaktadır. Son adet tarihinden yaklaşık 15 gün sonrası ise döllenme (menstrual dönem) olarak adlandırılmaktadır.Diğer bir yanılgı ise bebeğin kaç aylık olduğu sorulduğunda aylık olarak hesap yapmaktır. Tıbbi olarak oluşturulan gebelik takvimleri, ay hesabı yerine hafta hesabı olarak belirlenmektedir. Doğum da genel olarak 38. ve 42. haftalar arasında gerçekleşmektedir.

Sizlere sunulan gebelik takvimi, tahmini bir sonuçtur. Kesin olarak belirtilen tarihte doğumun gerçekleşeceği anlamına gelmemektedir. Gerçekleşen doğumların %5´i kadar bir oranı, gebelik takvimine uygun olmaktadır. Ancak her bireyin anatomik yapısı farklılık gösterdiği için ve bebek hazır olduğu anda doğum gerçekleşeceği için değişmelerde yaşanabilmektedir.

Gebelik hesabı sonucunda belirlenen doğum tarihinde gecikmelerin yaşanmasının birkaç nedeni olabilmektedir. Bunlar;

  • Son adet başlangıç gününün yanlış hatırlanması
  • Düzensiz adet görme
  • Hamileliğin tüli bebek tedavisi ile gerçekleşmesi
  • Ovülasyon tarihinin gecikmesi

Bu durumlar sonucunda gebe bireylerin hamilelik haftalarında ufak saptamalar görülebilir. Bu saptamalarla karşılaşmanız sonucunda izlenilmesi gereken en doğru yol, kadın doğum uzmanına başvurmak ve ultrason ölçümleri yapılarak hamilelik haftanızın belirlenmesidir. Doktora başvurmanız sonucunda ise her şeyin yolunda olduğunun anlaşılması adına sizlerden kan testi, idrar testi, smear testi istenmektedir.

Bununla beraber;

  • Cenin halindeki bebeğin kalp atışlarının ilk kez duyulması genel olarak 9 ile 12. haftalar arasında gerçekleşmektedir.
  • Bebeğin hareketlerinin ilk kez hissedilmesi ise genel olarak 16 ile 22. haftalar arasında gerçekleşir.
  • Kadın doğum uzmanınız tarafından gerçekleştirilen dip/uterus ölçümleri ve dibin göbeğe yaklaşma tarihi de yaklaşık olarak 20. haftada gerçekleşmektedir.

Gebelikte Bebeğin Kilosunu Hesaplama

Gebeliğin öğrenildiği ilk andan itibaren artık tüm dikkatler bebek üzerine çekilmekte ve bebeğin günden güne değişimleri de gebelik hesaplama ile takip edilmektedir. Hesaplama aracımız üzerinden anne karnındaki bebeğin kilosunu hesaplayabilirsiniz. Bebeğin kilosunun yanı sıra boy uzunluğu da yine hesaplanabilmektedir. Bebeklerin kilo ve boylarının kaç haftalık olduklarına göre hesaplanması, dünya ortalama verileri eşliğinde gerçekleştirilmektedir. Anne karnında 24. haftasında olan bir bebeğin ayağı ve başı arasındaki uzunluk yaklaşık olarak 30 cm, kilosu ise 600 gram kadardır.Gebelik Hesaplama Aracı Ne Kadar Güvenilir?

Gebelik hesaplama aracımız normal gebelikler için son adet ve gebe kalınan tarih, tüp bebek yöntemiyle kalınan hamilelikler için yumurtanın toplanması, embriyo transferi veya blastokist transfer tarihine göre hesaplanmaktadır. Gebelik hesaplama için yapılan tüm işlemler, Türkiye ortalamaları göz önüne alınarak gerçekleştirilmekte ve bu nedenle de sonuçların oldukça güvenilir olduğu görülmektedir.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL