Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Her ne kadar yaz aylarının sonuna gelmiş olsakta, diyet yapmak, sağlıklı ve zayıf kalmak artık her mevsim şart görünüyor. Çünkü artık mevsim trendi yeni kıyafetler giyip, modaya ayak uydurabilmeniz için, bu kıyafetlerin üzerimizde şık durabilmesi için ve en önemlisi sağlığımız için diyetin yazı kışı kalmadı.

Bizler, bu yazımızda sizin için son dönemde oldukça popüler hale gelen Dukan Diyeti nasıl yapılır? diye araştırdık ve size bazı tüyolar vermek istedik. Gelin, şimdi beraberce bir göz atalım: Dukan Diyeti nedir, Dukan diyeti nasıl yapılır?


Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan Diyeti Nedir?

En başta bir çoğunuzun kulak aşinası olduğu bu diyet tarzının tanımını yapmak, belki de en doğrusu olacak. Dukan Diyeti, ağırlıklı olarak proteinle beslenilen ve dört aşamaya bölünmüş olan bir diyettir.  Dr. Pierre Dukan tarafından yaratılan Dukan Diyeti, ünlü doktorun sınırsız et yiyerek diyet yapmak isteyen bir hastasından aldığı ilham ile oluşturulmuştur.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır?

Dukan diyeti, 4 farklı periyoda ayrılmıştır ve bu periyotların beslenme biçimi birbirinden tamamen farklıdır. İşte, sizin için araştırdığımız bu beslenme dönemlerinin tüm detayları tam da aşağıda sizi bekliyor, buyrun bakalım.

Saldırı Aşaması (1-7 gün)

Diyetinizin ilk adımı saldırı aşaması ile başlıyor. Sınırsız yağsız protein tüketebileceğiniz; ilk 7 günden oluşan bu dönemde, sadece günde 1,5 yemek kaşığı yulaf yiyebiliyor olacaksınız.

Seyir Aşaması (1-12 ay)

Diyetinizin 2. aşaması olan bu aşamaya, bir gün boyunca sadece yağsız protein kaynağı tüketmekle başlıyorsunuz. Takip eden günde ise; yağsız protein kaynağı ve patates, havuç, mısır gibi sebzeler hariç nişasta içermeyen sebzeler tüketebiliyorsunuz.Güçlendirme Aşaması (1. ve 2. aşamalarda verdiğiniz 450 gr başına 5 gün sürdürün)

Bu dönem ise; günde 2,5 yemek kaşığına kadar yulaf tüketebiliyorsunuz. Ayrıca yine bu dönem; sınırsız yağsız protein ve sebzeleri, bazı karbonhidrat ve yağları, haftada bir gün yağsız protein kaynağı da tüketebileceğiniz sondan bir önceki dönem.

Dengeleme Aşaması (süresiz)

Temel olarak güçlendirme Aşaması ile aynı kurallara sahip bu aşama, eğer kilo almıyorsanız ve her şey yolunda gidiyorsa bir nebze daha gevşetilebilen Dukan Diyetinin koruma dönemidir.

Dukan diyetine başlamadan önce İdeal Kilo Hesaplama aracını kullanarak ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL