Dolaylı Vergi Nedir? Dolaylı Vergi Türleri Nelerdir?

Vergi mükellefiyeti bulunan kişi ve kurumların devlete direk ödemediği vergi türüne dolaylı vergi denmektedir. Dolaylı vergi nedir? Dolaylı vergi türleri nelerdir? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz

Dolaylı Vergi Nedir?

Şirketlerin maliyetlerini etkileyen özel tüketim vergisi, gümrük vergisi, damga vergisi, katma değer vergisi ve özel iletişim vergisi gibi vergiler dolaylı vergilerdir. Dolaylı vergi mal ve hizmetlerin üzerinden dolaylı şekilde tahsil edilen vergiler olarak da açıklanmaktadır. Günümüzde bir çok şirket dolaylı vergi sistemini kullanmaktadır.Dolaylı Vergi Çeşitleri Nelerdir?

Katma Değer Vergisi (KDV)

Yapılan harcamalar üzerine belirli oranlarda alınan vergiye katma değer vergisi denilmektedir. Belirli mal veya hizmet alımı sırasında düzenlenen faturada belirtilen KDV tutarı alıcıdan tahsil edilir. Tahsil edilen bu tutara Hesaplanan KDV denmektedir. Satışı yapan firma ise mal ve hizmet aldığında başka bir KDV tutarı öderler satıcı firmanın ödediği bu KDV’ye İndirilecek KDV denmektedir. KDV Hesaplama aracı ile KDV hesaplama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)

Belirlenmiş fiyat aralığında bulunan mal ve hizmetlerden alınan vergilerdir. ÖTV, malın ilk alıcısına ulaşması sırasında doğar. Bu vergiyi ödeyen kişiler malı ilk ithal eden ve ilk alan kişilerdir.

Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi (BSMV)

BSMV vergisi bankaların yapmış oldukları hizmetler karşılığında alınan vergidir. Yani bankada işlem yapan birisinden alınan vergiye BSMV denmektedir. Bankaların verdiği hizmet karşılığında aldıkları komisyon, ücret ve faiz gibi masraflar BSMV vergisine tabidir.

Damga Vergisi

Yapılan işler sonrasında ibraz edilmesi mümkün belge ve evraklardan alınan vergiye damga vergisi denmektedir. Damga vergisi için belgenin imza ya da imza yerine geçen ibareler içermelidir. Damga vergisinin mükellefi belgeyi imzalayan kişi veya kurumlardır. Ancak belgeyi imzalayan kişilerden biri resmi kurum ise mükellef karşı taraf olur.

Gümrük Vergisi

Ülke dışından getirilen herhangi bir malın gümrük idaresi tarafından kontrol edilip miktarı belirtilerek alınan vergilere gümrük vergisi denmektedir. Gümrük vergisinin oranlarını gösteren listeye gümrük tarifesi denmektedir.

Özel İletişim Vergisi (ÖİV)

1999 İstanbul depreminden sonra Marmara bölgesinin kalkınmasına fon sağlamak için mobil iletişim hizmetlerinden alınan vergiye özel iletişim vergisi denmektedir. Özel iletişim vergisi mükellefi mobil hizmet kullanıcısıdır.Dolaylı Vergi Avantajları Nelerdir?

Dolaylı vergi çeşitlerinin toplanması diğer vergilere göre daha kolaydır. Bunun yanı sıra mal ve hizmet alan bütün vatandaşlardan bu vergi alınır. Böylelikle vergi kaçakçılığı riski en aza indirilmektedir. Bu durum dolaylı vergi avantajlarını ortaya koymaktadır.

Dolaylı Vergi Mali Anestezi

Mali anestezi; kişi ve kurumların farkıana varmadan veya bilmeden ödedikleri vergilerdir. Başka bir ifadeyle kişi veya kurumların ödeyecekleri vergiyi tam olarak anlamasını önlemeye mali anestezi denmektedir. Örneğin 50 TL’ye alınan bir ürününün %18’i vergidir ve bu yüzde 18’lik fiyat 50 TL’nin içine entegre edilmiştir. Aldığımız ürünün vergisiz fiyatı aslında 42,37 TL’dir. Alıcı ürünün fiyatının 50 TL olduğunu düşünmez ve bu sayede vergisini bilmeden ödemiş olur. Mali anestezi genellikle dolaylı vergilerde bulunmaktadır.Diğer Yazılar

Tatilden Önce Yapılması Gereken 5 Şey

Yorucu geçen iş hayatımızın sonunda yaz geldi ve tatil planları yapılmaya başlandı. Kimileri yazlığına, kimileri otellere, kimileri ise..

Devamını Göster

Sigaranın Zararları Nelerdir?

Sigara içen veya yoğun bir şekilde sigara dumanına maruz kalan bir gebenin çocuğuna ciddi zararlar verdiği bilinmektedir.

Devamını Göster

Neden
Vergi Vermeliyiz?

Alışverişte, iş yaparken, kiralarda ve daha birçok yerde karşımıza çıkmakta olan vergi nedir? Vergi ne için ödenir? Vergi; kanunla belirlenen ölçütlere..

Devamını Göster

İvme Nasıl Hesaplanır?

Pandemi süreci ile birlikte çoğu kişi işe gidemedi ve evden çalışmaya başladı. Evden çalışma fırsatı olmayan kişiler ise işsiz kaldı.

Devamını Göster..
İvme Nasıl Hesaplanır?
Kur Tablosu
Dolar: 8.6933 TL
Euro: 10.3538 TL
BTC: 313.181,99 TL
ETH: 19.000,02 TL
Kur Tablosu
Dolar: 8.6933 TL Euro: 10.3538 TL
BTC: 313.181,99 TL ETH: 19.000,02 TL