Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ayakkabılar yürürken, koşarken kısacası adım attığımız her an konforlu bir şekilde yürümemizi sağlar. Ayakkabı seçimimiz konforlu ve rahat bir şekilde yürüyebilmemiz için son derece önemlidir. Kalitesiz malzemeden üretilen ayakkabılar ayağımızı rahatsız ettiği gibi ayak sağlığımızı da tehdit eder. Bu nedenle ayakkabı alırken çok dikkatli olmalı ve ayağımıza uygun ayakkabı almalıyız.

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken pek çok unsur var. Kaliteli ve orijinal bir ayakkabı almak her zaman daha sağlıklı bir davranış olur. Ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli birkaç madde ile inceleyelim.


Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Model Seçimi

Herkes gibi sizde güzel ve şık görünen bir ayakkabı almak istersiniz. Ancak burada atlanmaması gereken çok önemli bir detay bulunuyor. Bir ayakkabıyı sadece güzel göründüğü için almamalısınız. Ayağınıza uygun ve rahat olması birincil önceliğiniz olmalı. Aksi halde çok güzel görünse bile rahat etmediğiniz için giymek istemeyebilirsiniz. Bu durumda verdiğiniz para boşa gidecektir.

Numara Seçimi

Bazı kişiler güzel göründüğü için kendi ayak numarasından bir numara küçük ayakkabı alarak ayağına zarar veriyor. Bunu kesinlikle önermiyoruz. Bu davranış ayağınızı rahatsız edeceği gibi ayak sağlığınızı da bozar. Bu nedenle ayakkabı alırken kendi numaranıza uygun ayakkabı almalısınız. Ayakkabı numaranızı belirlerken ayağınızı en ileriye kadar götürdükten sonra ayağınızın arkasına 1 parmak sığması gerekiyor. Eğer bu şekildeyse doğru numaradır. Unutmayın ki ayakkabılar yanlara doğru esner fakat asla ileri doğru esnemez. Yanlış numarada alınan bir ayakkabı sadece cebinize zarar verecektir. Kenarda duran ve kullanılmayan bir ayakkabı hiçbir işinize yaramayacağından doğru numara seçiminin önemi artıyor.

Fiyat

Her şeyin bir bedeli olduğu gibi ayakkabılarında bir bedeli var. Bir ayakkabıya gereğinden fazla para vermek doğru bir davranış değil. Ne çok ucuz replika ayakkabı ne de çok pahalı marka ayakkabı almak doğru olmaz. Replika ayakkabılar merdiven altı üretildikleri için ayak sağlığınızı bozar. Binlerce liraya satılan marka ayakkabılar ise kaliteli olmasına karşın cebinizi yakar. İyi bir araştırma yaparsanız binlerce liraya satılan marka ayakkabılar ile aynı kalitede hatta daha iyi kalitede birkaç yüz liraya satılan ayakkabılar olduğunu görebilirsiniz. Bu ayakkabılar orijinal oldukları için hem sağlıklı hem de uygun fiyatlıdır. Cebinizi yakmaz ve ayağınızı rahat ettirirler.Replika Ayakkabı

Kesinlikle replika ayakkabı kullanmamalısınız. Sosyal medya üzerinde satılan “5 çift ayakkabı 100 TL” gibi reklamlar görmüşsünüzdür. Kendinize şu soruyu sormalısınız. “20 liraya ayakkabı olur mu?”. Hayır dediğinizi duyar gibiyim. 20 liraya üretilen bir ayakkabıdan konfor ve sağlık beklemek yanlış olur. Çoğu insan her gün kilometrelerce yol yürüyor. Vücudumuzu taşıyan ayaklarımızı replika ayakkabılara emanet etmek son derece sağlıksız bir davranış olur. Ayak sağlığınızı önemsemelisiniz. Replika ayakkabı kullanmanın sonuçlarını hayal ederseniz bir daha kullanmamanız gerektiğini rahatlıkla fark edersiniz.

Satın Almak

Ayakkabı seçimi kadar ayakkabıyı nereden satın alacağınızda çok önemli. İnternetten ayakkabı almak son derece yanlış bir davranıştır. Ayakkabıları kıyafet gibi düşünmek yanlış olur. Bir ayakkabıyı denemeden almak sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Resmini gördüğünüz ışıl ışıl ve efektler ile süslenmiş olan ayakkabı kargo ile size geldiğinde gözünüze o kadar güzel gelmeyecektir. Üstelik denemediğiniz için ayağınıza olup olmayacağı hakkında da bilgi sahibi olmayacaksınız. Ya numara değişikliği için ya da iade için geri göndereceksiniz. Bu durumda da para veya zaman kaybedeceksiniz. Tüm bu sorunlar ile uğraşmamak için ayakkabıyı deneyerek ve görerek almak her zaman daha sağlıklıdır.

Kur Tablosu
Dolar: TL Euro: TL
BTC: TL ETH: TL